Menu



Provisional program overview


Brazilian Bioenergy Science and Technology Conference

"Designing a Sustainable Bioeconomy"

Campos do Jordão / SP - Brazil, 16-19 October 2017

 
  Oct 12th - 15th, 2017      
  Visits to Laboratories & Industries outside Campos do Jordão
         
Monday Oct 16th, 2017      
14:00 – 17:00 Tutorials
  Room Aspen (300) Room Vail (220) Room Bariloche (90) Room Courchevel (80)
  T1 - Entrepreneurship – creation, sustainable innovation and business plan T2 - Sustainability in the water-bioenergy-land use nexus: challenges and opportunities for sustainability T3 - Sugarcane and/or Energy Cane T4 - Industrial production of biofuels: learning through experience
 

Andreas Braun (BSP Business School Berlin, Germany)


Gonçalo A. G. Pereira (CTBE, Brazil)

Graham Jewitt (University of Kwazulu-Natal, South Africa)


Fabio Scarpare (Universidade de São Paulo, Brazil)

Jorge da Silva (Texas AM, USA)


Geraldo Veríssimo (RIDESA/UFSCar, Brazil)


Hermann Paulo Hoffmann (UFSCar, Brazil)

Paulo Seleghim Jr. (Universidade de São Paulo, Brazil)


David Chiaramonti (University of Florence, Italy)


Otavio Cavalett (CTBE, Brazil)

 
Tuesday Oct 17th, 2017 - POLICY DAY     
  Room Aspen + Vail      
9:00 – 9:30 BBEST OPENING CEREMONY
  Chairs: Glaucia M. Souza (BIOEN-FAPESP, Brazil), Luiz Augusto Horta Nogueira (SBE, Brazil) tbc, Luuk van der Wielen (BE-BASIC, The Netherlands), Heitor Cantarella (IAC, Brazil), Marcio de Castro Silva Filho (USP, Brazil), Carlos Henrique de Brito Cruz (FAPESP, Brazil)
9:30 – 10:00 Plenary 1: Renewable Energy - Challenges and Perspectives
  Chair: José Goldemberg (FAPESP, Brazil)
  Speaker: John Pierce (Global Bioenergies, France)
10:00 – 11:30 Roundtable 1: Designing a Sustainable Bioeconomy
  Chair: Carlos Henrique de Brito Cruz (FAPESP, Brazil)
10:00 – 10:40 Speaker: Adam Brown (International Energy Agency, UK)
10:40 – 10:55 Debate: Bruce Dale (Michigan State University, USA)
10:55 – 11:10 Maurício A. Lopes (EMBRAPA, Brazil)
11:10 – 11:30 Questions & Answers
11:30  Lunch      
13:00 – 14:30 Roundtable 2: Bioenergy & Bioeconomy for Climate Mitigation Efforts
  Chair: Paulo Artaxo (USP, Brazil)
13:00 – 13:40 Speaker: Lewis Fulton (UC-Davis, USA)
13:40 – 13:55 Debate: Robert N. Stavins (Harvard University, USA) tbc
13:55 – 14:10 Annette Cowie (University of New England, Australia) tbc
14:10 – 14:30 Questions & Answers
14:30 Coffee break      
15:00 – 16:30 Roundtable 3: Bioenergy & Bioeconomy - Leadership in Bioeconomy
  Chair: Eduardo Giacomazzi (FIESP, Brazil)
15:00 – 15:40  Speaker: Wesley Ambrosio (GranBio, Brazil)
15:40 – 15:55 Debate: Vanderlan da Silva Bolzani (UNESP, Brazil)
15:55 – 16:10  José Ricardo Roriz (FIESP, Brazil) tbc
16:10 – 16:30  Questions & Answers
16:30 – 18:00 Roundtable 4: Bioenergy & Bioeconomy - Market Development
  Chair: Jorge Almeida Guimarães (EMBRAPII, Brazil)
16:30 – 17:10  Speaker: tbc
17:10 – 17:25  Debate: David Chiaramonti (University of Florence, Italy)
17:25 – 17:40  Paul Stuart (Polytechnique Montréal, Canada)
17:40 – 18:00  Questions & Answers
18:00 – 19:30 Poster Session      
20:00 SPEAKERS DINNER      
 
Wednesday Oct 18th, 2017      
         
  Room Aspen Room Vail Room Bariloche Room Courchevel
  PS 1 - Second-generation biofuels & Biomaterials: Modified Biomass PS 2 - Feedstock production: perspectives on increasing yield PS 3 - BIOEN Highlights I: Sustainability Division PS 4 - Second-generation biofuels & Biomaterials: Modified Microorganisms
  chair: Glaucia Souza (USP, Brazil) chair: Heitor Cantarella (IAC, Brazil) chair: chair: Marie-Anne Van Sluys (USP, Brazil)
9:00 – 9:20 Marcos Buckeridge (Universidade de São Paulo, Brazil) Walter Maccheroni Junior (Grupo São Martinho, Brazil) Spontaneous submission Blake Simmons (Joint BioEnergy Institute, USA)
9:20 – 9:40 John Ralph (University of Wisconsin-Madison, USA) Erik Sacks (University of Illinois, USA) Spontaneous submission Solange Mussatto (Technical University of Denmark, Denmark)
9:40 – 10:00 Spontaneous submission Anete Pereira de Souza (Universidade Estadual de Campinas, Brazil) Spontaneous submission Spontaneous submission
10:00 – 10:20 Spontaneous submission Spontaneous submission Spontaneous submission Spontaneous submission
10:30 Coffee break      
  Room Aspen Room Vail Room Bariloche Room Courchevel
  PS 5 - Energy densification and logistics PS 6 - BIOEN Highlights II: Biomass Division PS 7 - BIOEN Highlights III: Biorefineries and Engines Divisions PS 8 - Biobased chemicals
  chair: Antonio Bonomi (CTBE, Brazil) chair: Rafael V. Ribeiro (UNICAMP, Brazil) chair:  chair: Rubens Maciel Filho (UNICAMP, Brazil)
11:00 – 11:20 Jaya Shankar Tumuluru (Idaho National Laboratory, USA) Igor Cesarino (Universidade de São Paulo, Brazil) Waldyr L. R. Gallo (Universidade Estadual de Campinas, Brazil) Danilo Ribeiro de Lima (Fibria, Brazil)
11:20 – 11:40 Spontaneous submission Flavia V. Winck (Universidade de São Paulo, Brazil) Spontaneous submission Thaddeus Ezeji (Ohio State University, USA)
11:40 – 12:00 Spontaneous submission Spontaneous submission Spontaneous submission Spontaneous submission
12:00 – 12:20 Spontaneous submission Spontaneous submission Spontaneous submission Spontaneous submission
12:30 Lunch      
14:00 – 15:30 Plenary 2: Bioeconomy Challenges & Perspectives
14:00 – 14:40  Luuk van der Wielen (ECOBIO, The Netherlands)
14:40 – 15:20  Luis A. B. Cortez (AGROPOLO, Brazil)
15:20 – 15:30 Questions & Answers
15:30 Coffee break      
16:00 – 17:30 Plenary 3: International Biobased Business Development
Chair: Luuk van der Wielen (BE-Basic, The Netherlands)
16:00 - 16:30 Speaker: Patricia Osseweijer (BE-Basic, The Netherlands) - Sustainable biobased value chains: business challenges
  Panel ​(each 10 minute presentation on do’s and don’ts business development/success factors BBE):
16:30 – 16:40 - Gonçalo A. G. Pereira (CTBE, Brazil)
16:40 – 16:50 ​- Marcel Wubbolts (Corbion, The Netherlands)
16:50 – 17:00 ​- Eduardo Giacomazzi (FIESP, Brazil)
17:00 – 17:10 ​- Manfred Kircher (CLIB2021, Germany)
17:10 – 17:20 ​- Representative from Investment fund, tbc
17:20 – 17:30 Questions & Answers
17:30 - 18:15 Finals Global Biobased Business Challenge (G-BiB)
  ​(each 8 minutes with 7 minutes Q&A Jury)
17:30 – 17:38 - Semifinalist Brazil
17:40 – 17:48 - Semifinalist Germany
17:50 – 17:58 - Semifinalist The Netherlands
18:00 – 18:07 Questions & Answers from the Jury
18:15 – 19:00 ​Meet the investor or business developer at BE-Basic Pavilion
Include press meeting
19:00 – 20:30 Poster Session      
 
Thursday Oct 19th, 2017      
  Room Aspen + Vail      
9:00 – 10:00 Plenary 4: Thermochemical versus Biochemical Routes
  Chair: Antonio Bonomi (CTBE, Brazil)
9:00 – 9:45 Speaker: Helena Chum (National Renewable Energy Laboratory, USA)
9:45 – 10:00 Questions & Answers
10:00 Coffee break      
10:30 – 11:30 Plenary 5: Metabolic Networks
  Chair: 
10:30 – 11:15 Speaker: Detlef Weigel (Max Planck Institute for Developmental Biology, Germany) tbc
11:15 – 11:30 Questions & Answers
11:30 – 12:30 Plenary Symposium 6: The Sugarcane Genome
  Chair: Marie-Anne Van Sluys (USP, Brazil)
11:30 – 11:45 Glaucia M. Souza (Universidade de São Paulo, Brazil)
11:45 – 12:00 Ray Ming (University of Illinois, USA)
12:00 – 12:15 Claudia B. M. Vitorello (Universidade de São Paulo, Brazil) - Progress in understanding smut disease affecting sugarcane
12:15 – 12:30 Karen Aitken (CSIRO, Australia)
  Questions & Answers
12:30 Lunch      
  Room Aspen Room Vail Room Bariloche Room Courchevel
  PS 9 - Aviation, maritime, and heavy-duty biofuels PS 10 - Full biomass utilization PS 11 - Bioen Highlights IV: Biofuel Technologies Division PS 12 - Land use and pasture intensification
  chair: chair: Solange Mussatto (Technical University of Denmark, Denmark) chair: chair: Bruce Dale (Michigan State University, USA)
14:00 – 14:20 Darrin Morgan (Boeing, USA) tbc Ben Hankamer (University of Queensland, Australia) Cristiano Bigonha Tibiriça (Universidade de São Paulo, Brazil) Luis Martinelli (Universidade de São Paulo, Brazil)
14:20 – 14:40 Andrea Pinho (Petrobras, Brazil) Spontaneous submission Marcus Bruno Soares Forte (Universidade Estadual de Campinas, Brazil) John Sheehan (University of Minnesota, USA)
14:40 – 15:00 Spontaneous submission Spontaneous submission Spontaneous submission Spontaneous submission
15:00 – 15:20 Spontaneous submission Spontaneous submission Spontaneous submission Spontaneous submission
16:00 – 17:00 Closing session & BBEST Awards   
17:00 BIOEN Wine & Cheese    

 

 

Contact Coordination Organization Promotion

Sociedade Brasileira de Bioquímica e Biologia Molecular
Av. Prof. Lineu Prestes 748 - Bloco 3 superior, Sala 367
Butantã - São Paulo - SP - Brazil - CEP 05508-000

Phone/fax: +55 11 3815 5798 | E-mail: bbest@bbest.org.br